Jakou vybrat univerzální upínací lištu

27. 9. 2020
Honza
Počet přečtení: 769

Na více-násobné upínání polotovarů pro frézování používáme už sedmým rokem svěrák Duogrip od firmy Gressel, který už se aktuálně neprodává, ale funguje stále velmi dobře. Pro jednu z našich zakázek, při které vyrábíme desítky tisíc kusů výrobků jsme potřebovali rozšířit počet upnutých kusů v jednom stroji. Bohužel charakter polotovaru neumožňuje do stávajícího svěráku umístit víc než 6 kusů, rozhodli jsme pořídit univerzální upínací lištu. A vzhledem k tom, že svěráky máme výhradně Gressel - Schunk volba padla na upínací lištu KSM2 od firmy Schunk (Gressel). Při naskládání 4kusů upínacích prvků se cena za jeden svěrák vyšplhala hodně nad 100tis. Kč, proto jsem se rozhodl najít levnější alternativu, neboť jsem těchto upínačů chtěl pořídit rovnou šest. Ne opravdu se nejedná o antikampaň na Schunk :).

A našel velmi zajímavou alternativu v podobě upínací lišty MU7 od českého výrobce firmy Kastr. Tato upínací lišta mě velmi překvapila, neboť cena tohoto upínače nepřekočila 20tic. Kč. Samozřejmě jsem se obával, že tento upínač nebude stát za moc, to jsem si myslel do chvíle, než do firmy dorazily první 3 kusy tohoto upínače MU7.

A protože mi to nikdo nevěří, že MU7 stojí opravdu tak málo, tady je screenshot z faktury.

2020-09-27_171232

Kvalita zpracování upínače MU7 nás velmi překvapila, s ohledem na cenu. Všechny funkční prvky jsou kalené, pravděpodobně indukčně. Myslel jsem si, že MU7 je kopie Schunk, ale není to pravda, tento upínač sice upíná polotovary podobně, ale mechanismus je o jiný.

Výhody MU7

  • zejména nízká cena oproti ostatním výrobcům, nejemom Schunk, ale např. Vertex apod.
  • nízká cena při rozšíření o další upínací jednotky
  • podle výrobce je zde velká možnost customizace, zejména výroby delší varianty viz. popis výrobce
  • velmi kvalitně vyrobeno, funkční prvky jsou kalené

Nevýhody MU7 (relativní)

  • oproti svěráku Schunk je při přestavbě upínacích jednotek potřeba vysunout jednotky mimo hlavní těleso
  • menší výrobní program upínacích jednotek oproti Schunk
  • není připraven pro systémy nul. bodu v našem případě Gredoc resp. VERO-S (lze snadno upravit)
  • po konzultaci s ostatními majiteli tohoto svěráku je potřeba upravit upínací čelisti, jinak hrozí riziko vylomení šroubu, který je drží, s čímž pravděpodobně počítá výrobce, neboť závity jsou připraveny viz. článek.
  • menší upínací síla 20kN oproti Schunk 35kN což zrovna v našem případě pro upínání duralu není problém. Podle výrobce je tento svěrák vhodný i pro upínání velkých a těžkých ocelových kusů
  • míň broušených ploch a prvků, např. Schunk má hřeben broušený MU7 "pouze" obrobený, čímž je tedy teoreticky MU7 vhodný pro upínání pouze v zoubkatých čelistech.

Takže na závěr musím říct, že svěrák MU7 plní stejnou službu jako jeho několikanásobně dražší kolega z Schunk. Objednávát doporučuji přímo od výrobce, neboť jsou u nás i překupníčci, kteří se snaží parazitovat a prodávat toto zboží s nehoráznou přirážkou. Nebudeme na nikoho ukazovat zejména na firmu a-tool.

Ve fotogalerii je vidět porovnání svěráků Schunk KSM2 a Kastr MU7.

Poslední inzeráty z CNCbazar.cz

Instagram